//
you're reading...
УКРАЇНСЬКИЙ БЛОГ

УКРАЇНЦІ В КЛІВЛЕНДІ

Церква Св. Петра і Павла в Тремонті (Клівленд, Огайо)

Перші українці прибули до Клівленда в середині 1880-х років із Закарпаття. Вони оселилися на території Тремонт, що на заході міста. Напочатку 20-го століття появляються імігранти з Лемківщини та Галичини. Станом на 1986 рік українська громада Клівленда налічувала 35 тисяч осіб, зі своїм центром в передмісті Парма-своєрідному «українському селі».

1902 рік став переломним для національної свідомості українських поселенців: з відкриттям першого відділу Братства святих Апостолів Петра і Павла в Тремонті, а згодом із появою газети «Свобода» та заснуванням Українського (тоді Руського) Народного Союзу вони починають себе усвідомлювати як організована одиниця.

Одна з вулиць Парми

Вулиці Парми-осередка української громади Огайо- мало чим відрізняються від передмість Чикаго. Багато зелені, одноповерхові акуратні будиночки, вулиці, що зміяться кварталами міста, і верхівки церков-чи не найвищих будівель Парми. А церков тут і справді чимало.

Перша українська греко-католицька церква розпочала свої недільні служби в приміщенні тролейбусного гаражу в Тремонті, однак вже в 1910 році на гроші парафіян було збудовано українську церкву св. Петра і Павла, котра до кінця 70-х років відкрила ще чотири своїх парафій в передмісті Клівленда — Пармі.  Церква Св. Йозефата, розташована в «українському селі» Парми стала спочатку деканатом для всіх Українських Католицьких церков в Огайо,  а в лютому 1984 -місцем Єпархії Парми з його першим єпископом-Р. Москалем. При церкві Св. Йозефата діє українська католицька неповна середня школа, а релігійні св»ята тут відзначають за новим, грегоріанським календарем.

Єпархія Парми довгий час була центром релігійного життя українців, і поширювала свій вплив на інші регіони центральних штатів Америки, а також на південь до Флориди.

Церква Св. Володимира в Пармі (фото з вебсайту "Рідної Школи")

Перша Українська Ортодоксальна церква  Св. Володимира відкрила свої двері в 1926 році в Клівленді, однак пізніше також перемістилася до Парми.  В 1988 році на тисячоліття Хрещення Київської Русі вхід церкви був оздоблений мозаїчними картинами. Незабаром було відкрито й інші ортодоксальні церкви  (Св. Миколая в Лейквуді (1916), Священної Трійці в N. Royalton (1952), і Святого Андрія в Клівленді.

З 1952 року церкви завідують суботньою школою «Рідна школа», де викладається українська мова, культура, і катехизис. Щоранку в суботу цю школу відвідує понад сто маленьких учнів.  Також активними в релігійному житті Клівденду є дві маленькі Українські Баптистські церкви  і суспільства Pentacostalist,  котрі мають парафії на західній стороні міста.

Як зазначає Енциклопедія Історії Клівленда, перші українські імігранти в Огайо були аполітичними. Однак політична свідомість починає активно пробуджуватися після першої світової війни.  Структурне об’єднання української громади  в Клівленді розпочалося в 1928 зі створення УКРАЇНСЬКИХ ЗЛУЧЕНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ (УЗО), котрі в 1940 стали членом нещодавно сформованого Комітету Українського Конгресу Америки, котрий в 1967 році встановив зв’язки зі Світовим Конгресом Вільних українців. Серед завдань і цілей УЗО було «об’єднувати організації, що патріотично настроєні, без різниці на їхню релігійну чи партійну приналежність». Праця товариств та організацій, що належали до УЗО була різноманітною: від влаштування імпрез-до створення драматичних гуртків і танцювальних колективів, а також підтримка шкіл та організацій на Україні. Завдяки зусиллям Організації Державного відродження України з її відділенням в Клівленді було зібрано фонди для фінансування різноманітних проектів в Україні, серед котрих читальні «Просвіта» , побудова народних домів та фінансування українських шкіл.

Церква Св"ятої Трійці

Новою сторінкою в історії громади Клівленду стає 1952 рік, коли освічений імігрант Леонід Бачинський відкрив Український Музей-Архів у Клівленді (УМА) з метою збереження українських видань та публікацій про Україну. Серед експонатів колекції-понад 9,000 книг і 2400 назв періодики.  Окрім того, є архів, а також філателістичний, нумізматичний, мистецький, етнографічний і пластовий відділи.

Наприкінці 1980-х років американські українці в другому поколінні взяли на себе відповідальність за УМА, щоб пітримувати і покращувати колекцію. Як пише Вікіпедія, завдяки зусиллям добровольців розроблялися виставки і проводились часті заходи-як самостійні, так і в співпраці з сусідами. Після розпаду Радянського Союзу і  постання незалежної України в 1991 році, колекція УМА стала привертати увагу інших установ, в тому числі Конгресової бібліотеки, Клівлендського музею природничої історії, Факультету слов’янознавства Огайського державного університету та Академії Наук України.  В 1998 році на прохання українського уряду УМА приготовив пробний проєкт, що став частиною Угоди між США та Україною з захисту і збереження культурної спадщини. У рамках двосторонньої угоди УМА, Огайський державний університет і Клівлендський державний університет співпрацюють над навчальним курсом «Вступ до української історії й культури».

За вікном мелькають квартали Парми, і я (вже вкотре) жалію, що в нас сьогодні так мало часу. Можливо літом ми приїдемо сюди знову, щоб посидіти в невеликому українському ресторані на Ріджвуд драйв, відвідати декілька церков, а якщо пощастить-один з фестивалей української культури, і пройтися вулицями Тремонту, де розпочалася історія української іміграції Огайо.

About Dana Hope

Если бы счастье умело разговаривать, оно бы вам каждую минуту звенело под ухом: "Посмотри на меня. Я здесь: в улыбке твоих детей, в ароматном запахе утреннего кофе, в любви твоего мужа, в заботливой ласке твоих родителей..." Но оно молчит, надеясь только на нашу интуицию и правильное восприятие мира.. Как шутит мой муж, я воспринимаю жизнь как авантюру, а не как наказание. Только законченная авантюристка может согласиться иммигрировать в чужую страну на 9-м месяце беременности, без работы, знакомств и особенных денег (как турист), и в то же время свято верить в "светлое будущее в новой стране". За свой довольно таки большой стаж в журналистике, я успела поработать на телевидении, пресс-агентствах, журналах и газетах и более 8 лет-на радио ("Радио Свобода" и "Голос Америки"). В Америке пришлось снова начинать всё с нуля, и методом "научного тыка" браться за разные работы и специальности, получать новое образование и искать себя в этой новой, но такой интересной стране. Я не понимаю людей, которые считают иммиграцию-предательством. Это в первую очередь-Познание другой жизни, культуры, социума, и самого себя. Мы все в течении своей жизни делаем выбор: не раз, и не два, а порой каждую минуту, решаясь пойти тем или иным путем. И этот наш выбор (хотя он и называется "наш"), всё же влияет на жизнь многих людей-в позитивную или негативную сторону. Моя иммиграция помогла мне избавится от многих предрассудков по отношению к жизни, "тупым" американцам (они не тупые, они просто наивные), жизненным ценностям и много чему другому. Именно здесь я впервые поняла истинную прелесть тупой американской улыбки (how are you?): она несет незнакомым людям позитив, а не тупое безразличие и раздражение. Ведь то, как ты воспринимаешь мир и других вокруг себя-основа твоего благополучия и счастья, которое не всегда зависит от количества денег в кармане.

Обсуждение

 1. прошу відгукнутись українців в США може українська спільнота порадить як можна емігрувати до Америкиl

  Posted by lesia | 11 июня, 2013, 6:37 пп
  • У кожного-своя історія іміграції. Хто виграв в лотерею, хто приїхав сюди на навчання чи на візі нареченої. Хто-по роботі. Чимало людей живе нелегально, оскільки приїхали як туристи. Так що однозначно на ваше запитання відповісти неможливо.

   Posted by Dana Hope | 25 июня, 2013, 5:08 дп
 2. я з України із Закарпаття. Маю родичів у Пармі, Огайо . Як можна іх відшукати?

  Posted by Мар'яна | 2 сентября, 2014, 6:51 пп
 3. Здравствуите, Дана! Есть ли в Парме какая-либо организация, защищающая от домашнего насилия женщин и детей? Может быть, есть электронный адрес?

  Posted by Елена | 25 декабря, 2014, 8:37 пп
 4. Спасибо за оперативный ответ!

  Posted by Елена | 26 декабря, 2014, 10:27 дп

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: