
Ця стара словацька церква в "Українському Селі" в Чикаго була першим проектом щодо зміни сакрального дому на житловий фонд. Конвертація церкви у 8-квартирний будинок виявилася прибутковим проектом і напочатку 2000-х років всі квартири були розпродані.
Початок 2000-х років в Чикаго ознаменувався бумом на ринку нерухомості, під час якого росли, немов гриби після дощу, новобудови, ремонтувалися занедбані десятиліттями будинки в історичних кварталах міста і перероблялося під елітні квартири абсолютно все: від збанкротованих колись фабрик і заводів-до закритих католицьких і православних церков.
На перший погляд, таке св»ятотатство повинно було б привернути увагу віруючих і спричинити масові маніфестації. Але все пройшло тихо: якщо церква має стояти роками порожньою і повільно програвати нещадну бійку з часом-нехай принаймі будівельники подбають про її зовнішній вигляд. Не знаю, як себе почували потенційні покупці, вибираючи собі квартиру. Чи обговорювали найбільшу св»ятість того чи іншого кутка квартири, складали плани відносно того, де поставити ліжко, розмістити туалет, підключити телевізор. Для мене чомусь вважається така конвертація церкви в квартиру трохи дикою, адже в цих стінах ціле століття правилися служби за здоров»я і упокій, запалювались свічки ангелам хоронителям, вінчалися молодята, хрестилися новонароджені і відправлялись служби «в останній путь» покійникам. А кам»яний напис на словацькій мові дотепер нагадує сакральну історію цієї будови: «Пану Ієсусу-на радость сердця».

Ця стара православна церква в районі Гамбольд Парку (декілька вулиць на північний-захід від "українського села") відійшла до житлового фонду міста і сьогодні заселена здебільшого латиноамериканцями.
Проект конвертації словацької церкви в апартаментовий будинок був одним з перших, але далеко не останнім. Обіднілі парафії Чикаго були змушені продавати церкви, оскільки етнічні громади поступово вимирали (як наприклад старі емігранти словацького і чеського походження) або асимілізувалися в американському суспільстві. Їхні церкви віддавалися іншим парафіям-баптистам, Свідкам Ієгови, часами навіть переходили в руки інших етнічних меншин у цьому районі (китайців, корейців, індусів, пакистанців, афро-американців), або продавалися місцевим девелоперам, котрі переробляли старі церкви в шикарні однородинні будинки або чудові квартири.
Одним з найновіших проектів в околицях Чикаго є конвертація старої церкви на Western Avenue, що в Українській околиці, під апартаментовий будинок, з елементами модерної забудови під існуючий стиль церкви. Я чула, що власниками проекту і будівельниками є місцеві українці. Про «св»ятість» самої ідеї говорить і назва проекту будівництва: «Сакральні лофти». Не знаю, чи допомагають будівельникам у цьому місцеві церковні ангели, бо сакральну вивіску я вже бачу принаймі рік.
Все глибша фінансова криза спричинила і різке падіння цін на церкви. Вони, як і вся інша виставлена на продаж нерухомість (квартири, будинки, офіси, заводи), поступово втрачають десятки, а то й сотні тисяч доларів в ціні, і все ж не можуть знайти собі покупця. Ще один кандидат на «конвержин»-стара вірменська церква в кроках ходьби від «українського села». За рік часу вона впала в ціні від майже $619,000 в 2007 році-до $325,000 у вересні 2008, і мабуть що впаде ще вдвічі більше, оскільки вимагає капітального ремонту.
Церква була збудована в 1905 році і декілька років тому пережила пожежу, в результаті якої потерпіла задня стіна будови. Реалтор, чий офіс залістував цю церкву, вже другий рік чекає на покупця. На відміну від Каліфорнії, вірменська громада Іллінойса не така велика і потужня, і здебільшого мешкає на далеких північних передмістях штату.
А сотні тисяч інвестицій, необхідних для генеральної перебудови і конвертації під квартири, навряд що себе сьогодні оправдають, оскільки люди перестали масово інвестувати в нерухомість і думають тільки про одне: як пережити кризу.
Обсуждение
Комментариев нет.