//
you're reading...
УКРАЇНСЬКИЙ БЛОГ

Український Детройт

Дорога до української церкви Св. Іоанна в Детройті

Дорога до церкви св. Іоанна Хрестителя в Детройті

Щоб віднайти місце компактного проживання української діаспори у будь-якому великому американському місті (будь-то Нью-Йорк, Чикаго чи Детройт)-не треба бути провидцем. Достатньо «прогуглити» на інтернеті «українську церкву» або «український культурний центр», і ви без сумніву знайдете жадану околицю. В Чикаго вона називається «українським селом» і знаходиться неподалік від даунтауна-бізнесового центру міста. В Детройті українські поселення розкидані по декільком передмістям і потихенько вимирають. Причиною цього також стала сучасна економічна криза, котра змусила багатьох імігрантів переїхати в пошуках роботи до Торонто або Чикаго.

detroit-2009 013

Агітка на стовпі в Детройті: "Некоряка-на шеріфа округу!"

Нам в допомогу приходить навігація, і вже машина голосом механічної баби бадьоро розказує, куди повернути на слідуючому світлофорі. Про те, що район заселений (чи принаймі був заселений) імігрантами зі Східної Європи свідчить агітка на стовпі: «Никоряка-на шеріфа округу!»  Неподалік-польська церква і прицерковна школа для дітей. Майже напроти-українська баптистська церква св»ятого Івана Хрестителя в Детройті. detroit-2009 017

Відразу ж на повороті-забитий дошками дерев»яний будинок в очікуванні аукциону, і ще декілька занедбаних і похилених від старості двоповерхових «антикваріатів». Квартал справляє гнітюче враження майже повної відсутності цивілізації. Тишина як на цвинтарі: ні людей, ні набридливих, як в Чикаго, білок. Субота, 10 година ранку: тишина і запустілість.

Ось і церква. Підходимо ближче і читаємо, що служба проводиться в неділю. «Принаймі, церква ще існує, і мабуть має якихось прихожан,-подумала я. Перед церквою-великий дерев»яний хрест на пам»ять про тисячоліття українського християнства.

dearborn-ukchurch

Православна церква Св. Троїці в передмісті Детройта Діаборні

Часу обмаль, тому їдемо в пошуках об»єкту номер 2: української православної церкви св»ятої Троїці в передмісті Детройта Діаборні. Вона знаходиться лише в 5-ти хвилинах їзди від церкви Св. Іоанна, і також відкрита  лише по неділях. Намагаюся знайти які-небудь натяки на те, що в околиці навколо церкви живуть українці (магазини в українськими назвами, прапори, як це прийнято в Чикаго, квіти перед домом і акуратні грядки з помідорами та огірками)-даремно. Лише вивіска на церкві свідчить про те, що належить вона українській парафії.

Наступний крок в пошуках української греко-католицької церкви і поселення громади в передмісті Детройту Гемтреку. За вікном пропливають одноманітні краєвиди фабрик і заводів (здебільшого-закинутих), і після 20 хвилин їзди ми нарешті під»їжджаємо до містечка з дивною назвою Гемтрек.  detroit-2009 038

Шурують лопатами українці і поляки, ремонтуючи асфальт перед одним з будинків, а до польської пересилочної компанії Amerpol (розмальованої чомусь в українські жовто-блакитні тона) спішать люди з возиком, нагруженим посилками.

«Ну, хотіла побачити своїх українців-маєш. А тут за рогом має десь бути і церква»,-говорить чоловік.

detroit-2009 027

Українська католицька церква Непорочного Зачаття в місті Гемтрек

Українська католицька церква Непорочного зачаття по-справжньому вражає своєю архітектурою і величчю. При ній колись була відкрита середня школа, що допомагала новим імігрантам адаптуватися до нового мовного середовища і отримати двомовну освіту. Середня школа почала працювати при церкві Непорочного зачаття  у 1959 році.  Сама церква була збудована у сорок другому році і розмальована  відомим в українській громаді художником Михайлом Дмитренком. Однак з часом більшість українців залишили Гемтремк і школу перенесли до іншого передмістя Детройта-Воррен, де тепер сконцентроване громадське життя українців.  detroit-2009 030

Саме у Воррені працює український культурний центр, є декілька банків-кредитівок («Самопоміч» і «Дніпро»). Власне туди ми направляємося після відвідин Гемтрека, котрий через певні обставини перестав бути центром української діаспори і викликає інтерес лише своїм минулим. Ці обставини мені зокрема пояснила старша пані, з котрою я розговорилася в одному з офісів «українського села» міста Воррена:

detroit-2009 040

"Українське село" міста Воррена

-Детройт і райони навколо нього переважко населені чорними. Вони повністю окупували квартали аж до 8-ї милі, тому багато українців були змушені переїхати з попереднього центру громади у місті Гемтрек до містечка Воррен, що знаходиться на 11-й милі.

У Воррені, окрім фінансових установ, розташовані офіси кількох українських лікарів, художня галерея та пересилкова компанія Міст. На розі збудовано шикарне приміщення кредитівки «Самопоміч», де колихається жовто-блакитний прапор.

-Ну, в порівнянні зі всім побаченим-це просто столиця України!-жартує Сергій.

За словами старшої пані, у цьому районі побудовано один і будується ще один український житловий комплекс.  Тут же діє унікальний будинок для людей похилого віку – Українське село. Однак українців в районах навколо Детройта стає дедалі менше. «Чимало сімей вже переїхало жити до Торонто, а ті, хто залишилися-переважко старики. У нас навіть немає власного українського ресторану»,-жаліється жінка.

detroit-2009 060

Український культурний центр, місто Воррен

Зате є Український культурний центр, в котрому розташовано бенкетний зал, консульство України та Союз Українок Америки. В одному  з приміщень бенкетного залу під назвою «Київ» однозначно готуються до якогось міроприємства.  В просторній кімнаті накрито десятки столів, прикрашена сцена, і акуратно намальовані та елегантно одягнені бабульки (головна публіка залу) про щось жваво між собою розмовляють. Підходжу до вивіски і читаю розклад міроприємств на сьогодні:

detroit-2009 051

«Султанші Галіції», котрі йдуть номером першим програми і мабуть що стосуються того, що мало би незабаром відбутися в залі, викликать у мене зацікавлення і подив.

detroit-2009 052

В очікуванні показу мод

-Перепрошую, ви говорите українською?»,-питаю у 80-річної пані зі сивим волоссям, зачесаним назад і зібраним в елегантний «бублик».

-На жаль, ні. А що вас цікавить?

-Що відбувається у тому залі? «Султанші Галіції»-то про що?

-А-ааа, так то ж показ мод!

І модна бабуня бадьоро прямує до залу, де вже потрохи збираються її товаришки в очікуванніукраїнського прет-а-порте.

Мені стає смішно і одночасно приємно від думки про те, що українські жінки, незалежно від віку і країни проживання, завжди намагаються виглядати  гарно і тягнутися до прекрасного.

А ще кажуть, що кожного року у місті Воррені проходить соняшниковий фестиваль-один з найбільших етнічних фестивалів у штаті Мічіган. Метою фестивалю є не лише привернення уваги українців, а також поширення української культури серед американського суспільства та можливість заробити добрі гроші. Щороку організатори фестивалю заробляють до 50-ти тисяч доларів, котрі йдуть на потреби церков та приватної католицької школи Непорочного зачаття.  Помінявши місце свого розташування з Гемтрека до Воррена, школа і до сьогодні залишається єдиною повною (12 класів) українською середньою школою у США.

Copyright © 2009

About Dana Hope

Если бы счастье умело разговаривать, оно бы вам каждую минуту звенело под ухом: "Посмотри на меня. Я здесь: в улыбке твоих детей, в ароматном запахе утреннего кофе, в любви твоего мужа, в заботливой ласке твоих родителей..." Но оно молчит, надеясь только на нашу интуицию и правильное восприятие мира.. Как шутит мой муж, я воспринимаю жизнь как авантюру, а не как наказание. Только законченная авантюристка может согласиться иммигрировать в чужую страну на 9-м месяце беременности, без работы, знакомств и особенных денег (как турист), и в то же время свято верить в "светлое будущее в новой стране". За свой довольно таки большой стаж в журналистике, я успела поработать на телевидении, пресс-агентствах, журналах и газетах и более 8 лет-на радио ("Радио Свобода" и "Голос Америки"). В Америке пришлось снова начинать всё с нуля, и методом "научного тыка" браться за разные работы и специальности, получать новое образование и искать себя в этой новой, но такой интересной стране. Я не понимаю людей, которые считают иммиграцию-предательством. Это в первую очередь-Познание другой жизни, культуры, социума, и самого себя. Мы все в течении своей жизни делаем выбор: не раз, и не два, а порой каждую минуту, решаясь пойти тем или иным путем. И этот наш выбор (хотя он и называется "наш"), всё же влияет на жизнь многих людей-в позитивную или негативную сторону. Моя иммиграция помогла мне избавится от многих предрассудков по отношению к жизни, "тупым" американцам (они не тупые, они просто наивные), жизненным ценностям и много чему другому. Именно здесь я впервые поняла истинную прелесть тупой американской улыбки (how are you?): она несет незнакомым людям позитив, а не тупое безразличие и раздражение. Ведь то, как ты воспринимаешь мир и других вокруг себя-основа твоего благополучия и счастья, которое не всегда зависит от количества денег в кармане.

Обсуждение

4 ответ. на "Український Детройт"

 1. Христос Рождається! Мене звати Катя.Звертаюся до Вас з такою просьбою: допоможіть, будь ласка, знайти мою родичку-цьоцю Анну Коваль.Вона вже більш як пів року не спілкується з нами. Тоді як раніше завжди писала листи. Справа в тому, що їй 89 років і ми не знаємо, чи вона ще жива і як себе почуває зараз, бо перестала писати до нас.Останній лист, написаний нами, завернули з Америки в Україну. Повідомляю Вам її адресу і телефон:
  Anna Kowal
  26424 Haverhill Dr.
  Warren, Mich.48091-1122
  U.S.A.
  тел. 101(586)7596693
  Будемо щиро вдячні Вам за які-небудь відомості.

  Posted by Катя Боднар | 23 января, 2014, 11:47 дп
 2. Доброго дня,мене звати Галя,я зараз живу в Cleveland oh…Мої знайомі з України дуже хочуть знайти своїх родичів у м місті Detroit MI.Це було дуже давно, але можливо,хтось щось знає.Кедик Дарія Богданівна говорить,що її дідусьКедик Антон Степанович,1888р,який проживав на Зах.Україні, в с Михальче,коли ще був юнаком був змушений емігрувати к США. Там він прожив десь 20р.і повернувся на Україну, а 1930р.Онука Дарія розшукує всіх, дітей,онуків,рідних,хто можливо знав його.Будемо раді зустрічі та спілкування!!!Буду вдячна за відгуки.Дякую

  Posted by Галя | 26 декабря, 2017, 4:52 пп

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: