//
you're reading...
УКРАЇНСЬКИЙ БЛОГ

У ПОШУКАХ ЄДНОСТІ СВІТУ

BAHAI (WILMETTE, IL)

BAHAI (WILMETTE, IL)

Коли в 1998 році я вперше натрапила на храм Бахаї, проїжджаючи машиною в околиці Вілметт (південне передмістя Чикаго), то подумала, що то мені привиділось: після гарних, але доволі одноманітних кварталів американського міста це білосніжне диво здавалося ніби недоречним. Ніби зітканий в павутини макраме, білосніжний храм велично стояв на постаменті гори, в оточенні квітів і фонтанів.

Коли йдеться про релігію, завжди летять голови, адже скільки релігій-стільки й церков та різних точок зору про абсолютну істину. Бахаїзм-наймолодша зі всіх самостійних релігій світу. Бахаїсти (є вони й в Україні), вважають, що засновник цієї релігії-Баха Улла (1817-1892) продовжує низку посланців Бога, імена котрих донесла до нас історія: Авраама, Мойсея, Будди, Зороаста, Христа та Муххамеда. Головна теза вчення бахаїзму полягає в тому, що людство єдине і що настав час об»єднати всіх людей планети в світове товариство.  Тим не менш, вони не вважають релігійну істину остаточною. На думку бахаїстів, Бог відкривається людству поступово, через своїх пророків, котрих він посилає в різні країни у різні часи.  Однак всі ці пророки не тільки несли людству одне і те ж вчення, але й відкривали  принципи та закони згідно з потребами століття, в котрому вони появлялися.

КУПОЛ БАХАЇ

КУПОЛ БАХАЇ

На сьогоднішній день світова спільноста бахаїстів налічує близько п»яти мільйонів осіб різних рас на національностей. А головні тези бахаїзму більше нагадують передвиборчі програми сучасних політичних діячів, котрі намагаються думати і про віруючих, і про знедолених: забезпечення повної рівноправності чоловіків і жінок, усвідомлення єдності і відносного характеру релігійної істини, подолання проявів бідності і багатства, забезпечення загальної освіти та створення світової федерації, визнання того, що справжня релігія перебуває в гармонії з розумом та науковим пошуком.

Щодо самої історії заснування бахаїзму, то він бере початок у минулому столітті від молодого чоловіка на ім»я Баб. 23 травня 1844 року в перському місті Ширазі Баб проголосив про наближення часу, коли з»явиться посланець Бога. Особисто себе Баб назвав предтечею майбутнього Посланця і бачив своє призначення в тому, щоб підготувати людство до його приходу. Взяте ним ім»я Баб означало «Врата».

ФРАГМЕНТ СТІНИ БАХАЇ

ФРАГМЕНТ СТІНИ БАХАЇ

Новоявлений Предтеча не зустрів особливого зрозуміння серед офіційної мусульманської церкви і був страчений. Невдовзі після цього, в результаті масових розправ в Персії загинуло 20 тисяч бахаїстів. Серед гнаних нововірців був і майбутній засновник бахаїзму Баха-Улла. В 1863 році в Багдаді він проголосив себе Тим про Кого пророкував Баб і звернувся з низкою послань до правителів того часу, котрих закликав правителів до мирнрого розв»язання міжнародних конфліктів і спрямування зусиль на користь миру у всьому світі.

Справу його життя продовжив страший син-Абдул-Баха, який і став новим посланцем. За Абдул-Бахи (в перекладі його ім»я значить «Слуга Бахи»), а потім його старшого внука Шогі Еффенді, організаційна база нової релігії зміцніла і значно розширила територіальні кордони своговпливу. За цей час на Св»ятій Землі у Хайфі завдяки Еффеді було створено чудовий комплекс Світового центру Бахаїзму, завершено будівництво Св»ятині Баба та інших культових споруд. Керівним органом бахаїстів проголошено Дім справедиловості. До його складу входять 9 осіб, котрих обирають кожних 5 років за участю всіх бахаїстських організацій. Перший склад цього органу розпочав свою роботу в 1963 році.

ФРАГМЕНТ КУПОЛА

ФРАГМЕНТ КУПОЛА

Діяльність бахаїстських громад підтримується матеріально за рахунок добровільних пожертвувань від їхніх членів. Громада Бахаї має акредитоване представництво при ООН як неправлінська організація. Вона має також право дорадчого голосу при Соцільно-економічній раді ООН та Дитячому Фонді ЮНІСЕФ.

Священними символами бахаїзму є дев»ятиконечна зірка та арабський ієрогліф , який перекладаться приблизно так: «Слава всім ославленим!»

Плани будівництва американського центру Бахаї датуються 1903 роком. Тоді на конкурсній основі свої проекти запропонувало чимало архітекторів, однак найкращим було визнано задум канадсько-французького архітектора Луїса Бурже. В 1909 році він розпочав восьмирічну працю над дизайном майбутньої мечеті і лише в 1917 році проект був головий для будівельних робіт. Однак коли в 1920 році розпочалися роботи, багато американських експертів називало цей проект «нездійсненним» і пророкувало грандіозне фіаско. З величезними фінансовими труднощами в 1931 році грандіозний проект було завершено, однак аж до 1953 року продовжувалися дрібні реставраційні роботи. Урочисте відкриття центру відбулося лише в 1978 році, коли Національний Реєстр історичних Пам»яток США записав Бахаю «як один із національних пам»ятників архітектури».

WWW.BAHAI.PK

WWW.BAHAI.PK

Залишивши машину на стоянці, я піднімаюсь сходами на мальовниче узвишшя, повне квітів і фонтанів, серед яких і стоїть Бахая. Кажуть, що колись наші предки спеціально вибирали узвишшя для побудови церков. Вважалося, що доки людина йтиме вгору, її думки настроюватимуться  на возвишене, залишаючи на грішній землі всі буденні проблеми та бажання.

Умиротворений, вже заходиш в Бахаю і спускаєшся сходами до підземної експозиції, що розказує про історію Бахаї та її вчення. В невеликому магазині можна купити диски з записами «музики бахаїзму»-тонкого діалогу скрипки, флейти та клавішних інструментів. А сам храм у всій своїй величчі стоїть над тобою і піднявшись сходами вгору, до залу, відчуваєш тишу і спокій.

За вікнами Бахаї пропливають хмари і здавалося, що тут так близько до неба. А внизу рояться маленькі машини і йде буденне людське життя. Я згадала слова  однієї молодої українки, котру зустріла в Бахаї під час одного з візитів: «Бог є всюди. А тут я особливо відпочиваю душею. Без зависних поглядів землячок, котрі навіть в церквах перемивають людські кісточки , без демонстрації віри та знання молитви. А так втечу на пару годин від бабки, котру пильную днями і ночами, відпочину в цих св»ятих стінах, і жити стає легше як Попелюшці після балу.»

Мабуть в кожного в душі є своя Бахая, що стоїть на возвишенні нашої совісті в оточенні світлих думок і фонтанів справжньої любові.About Dana Hope

Если бы счастье умело разговаривать, оно бы вам каждую минуту звенело под ухом: "Посмотри на меня. Я здесь: в улыбке твоих детей, в ароматном запахе утреннего кофе, в любви твоего мужа, в заботливой ласке твоих родителей..." Но оно молчит, надеясь только на нашу интуицию и правильное восприятие мира.. Как шутит мой муж, я воспринимаю жизнь как авантюру, а не как наказание. Только законченная авантюристка может согласиться иммигрировать в чужую страну на 9-м месяце беременности, без работы, знакомств и особенных денег (как турист), и в то же время свято верить в "светлое будущее в новой стране". За свой довольно таки большой стаж в журналистике, я успела поработать на телевидении, пресс-агентствах, журналах и газетах и более 8 лет-на радио ("Радио Свобода" и "Голос Америки"). В Америке пришлось снова начинать всё с нуля, и методом "научного тыка" браться за разные работы и специальности, получать новое образование и искать себя в этой новой, но такой интересной стране. Я не понимаю людей, которые считают иммиграцию-предательством. Это в первую очередь-Познание другой жизни, культуры, социума, и самого себя. Мы все в течении своей жизни делаем выбор: не раз, и не два, а порой каждую минуту, решаясь пойти тем или иным путем. И этот наш выбор (хотя он и называется "наш"), всё же влияет на жизнь многих людей-в позитивную или негативную сторону. Моя иммиграция помогла мне избавится от многих предрассудков по отношению к жизни, "тупым" американцам (они не тупые, они просто наивные), жизненным ценностям и много чему другому. Именно здесь я впервые поняла истинную прелесть тупой американской улыбки (how are you?): она несет незнакомым людям позитив, а не тупое безразличие и раздражение. Ведь то, как ты воспринимаешь мир и других вокруг себя-основа твоего благополучия и счастья, которое не всегда зависит от количества денег в кармане.

Обсуждение

Комментариев нет.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: