//
you're reading...
УКРАЇНСЬКИЙ БЛОГ

КРИЗА ЯК СТИМУЛ РОЗВИТКУ

Люди сприймають кризу по-різному: хто шукає спасіння у фляшці і перебивається з хліба на воду, хто посилає все до дідька і шукає можливостей для іміграції, а хто розпочинає свій бізнес, котрий і приводить таких ентузіастів до фінансового успіху. Адже чимало відомих компаній було створено власне в часи найбільших економічних перепетій.

1. Чарльз Уіллі, компанія John Wiley & Sons. Депресія 1807 року.

У грудні 1807 року Конгрес США за пропозицією президента країни Томаса Джеферсона прийняв закон про ембарго, що забороняв американським торгівельним кораблям відпливати закордон і швартуватися в іноземних портах без попереднього на то дозволу президента.

Рішення Конгресу спровокувало семирічну економічну кризу і суттєвий спад в промисловості. Вижили ті, хто мислив неординарно. Одним з таких був мешканець Нью-Йорка Чарльз Уіллі, котрий відкрив на Манхеттені невелику друкарню і книжковий магазин.  Невдовзі після цього, видавництво Уіллі надрукувало шедеври таких авторів, як Джеймс Фенімор Купер, Едгар Алан По та Вашингтон Ірвінг.  Досягнувши слави, компанія перестала виконувати дрібні типографські замовлення і почала спеціалізуватися винятково на книгах. Зараз вартість компанії оцінюється в 2 млрд. доларів США.

2. Вільям Дюрант, компанія General Motors. Біржова паніка 1907-1908 років.

Через тиждень після падіння біржової вартості третьої найбільшої трастової компанії США Knickerbocker Trust Company, про своє банкротство оголосили 9 найбільших банків країни.

В той же час випускник Бостонського університету Вільям Дюрант взявся скуповувати невеликі розрізнені автомобільні компанії для створення автогіганта General Motors, якого він заснував та очолив ще в 1905 році. Саме йому автоконцерн зобов’язаний створенням таких нині відомих марок, як Каділак і Понтіак.

Однак фінансова криза 2008-2009 років була смертельною для автомобільного гіганта. Тиждень тому, задушений боргами, судовими справами та непосильними вимогами профспілок, Дженерал Моторс оголосив про своє банкротство.

3. Чарльз Рассел Бард, компанія C.R. Bar. Біржова паніка 1907-1908 років

Паніка 1907 року змусіла підприємця Чарльза Рассела Барда шукати альтернативних шляхів для розвитку його бізнеса. І замість продажу французького шовку розумний американець почав займатися експортом та збутом уретральних катетрів. Пізніше він розширив медичний бізнес, почавши торгувати кардіологічними, рентгенологічними та іншими медичними товарами. На даний момент компанія C.R. Bard оцінюється в 8,7 млрд. доларів США.

4. Корнеліус Вандер Стар, компанія American International Group. Післявоєнна криза 1918-1921 рр.

У двадцятишестилітньому віці американський службовець Корнеліус Вандер Стар став співробітником японської компанії Pacific Mail Steamship Company, а через рік перебрався в Шанхай, де пропрацював у різних страхових компаніях. В 1919 році, в часи післявоєнної кризи, Вандер Стар перебрався до Америки і заснував компанію під назвою Japan American Asiatic Underwriters, — найбільшу американську страхову компанію, відому сьогодні під іменем American International Group. (AIG)

5. Ральф Фолк і Дональд Бекстер, компанія Baxter International. Велика депресія 1929-1939 р.

Навіть найбільша економічна криза минулого століття не змогла відібрати бізнес у двох лікарів зі штату Айова. У той час лише великі науково-дослідницькі інститути та лікарні мали медичне обладнання, необхідне для внутрішньовенних процедур. У 1931 році Ральф Фолк і Дональд Бекстер заснували компанію Don Baxter Intravenous Company і почали масове виробництво та продаж такого обладнання.

На даний момент компанія Baxter International виробляє практично весь спектр медичної продукції: від ліків — до найскладнішого обладнання для анестезії.

6. Розпал Великої Депресії, 1932 рік. Компанія Revlon.

В самий розпал Великої депресії два брати Чарльз і Джозеф Ревсон (Charles and Joseph Revson), разом зі своїм товаришем-хіміком Чальзом Лечманом (Charles Lachman), котрий добавив букву «L» до назви REVLON, створили невелику компанію. Вони вийшли на ринок з єдиним продуктом-лаком для ногтей, створеним на базі революційних для цього часу технологій.

Використовуючи пігменти замість кольорів, Revlon почав виробництво різноманітної непрозорої емалі для ногтей, що майже з першого дня користувалась шаленим успіхом в місцевих салонах краси. В   1937 році Revlon запустив продаж емалі для ногтей в супермаркетах та аптеках. Вже через шість років компанія стала багатомільйонною організацією. А в  1940, вже до існуючого асортименту емалей, Revlon добавив повну лінію манікюру і помад.
Наприкінці Другої Світової Війни марка Revlon потрапляє до списку кращих п»яти світових косметичних компаній-виробників.

7. Джеймс А. Райдер, компанія Ryder Systems. Велика депресія 1929-1939 років

В 1932 році Джеймс Райдер звільнився з посади інженера і вклав всі свої заощадження в покупку вантажівки для перевезення сміття з пляжів Маямі і доставки будівельних вантажів до Палм Біч.

Бізнес виявився прибутковим, і вже через два роки Джеймс купує ще декілька вантажівок і почає їх здавати в оренду іншим компаніям.

З розвитком швидкісних магістралей бізнес Райдера став стрімко розвиватися і склав серйозну конкуренцію залізничним та повітряним перевезенням. На даний момент вартість логістичної компанії Ryder Systems становить 2,1 млрд. доларів США.

8. Cтворення гри «Монополія» американцем Чарльзом Darrow (часи Великої Депресії, 1929-1934 pp).

В 1930 році безробітний продавець Чарльз Darrow з невеликого містечка Germantown, штат Пенсильванія, намалював першу копію своєї знаменитої гри «Монополія».  Досконало пам»ятаючи квартали і будинки улюбленого міста Атлантік-Сіті, кольоровими фарбами по кухонній скатертині він детально намалював карту міста, з його вулицями, невеликими затишними готелями та магазинами. І довгими вечорами навколо кухонного столу в будинку винахідника, все сімейство Darrow, разом з численними друзями уявляли себе фінансовими магнатами, купуючи, продаючи чи орендуючи нерухомість в намальованому Атлантік Сіті.

Перші копії гри були куплені друзями Даррова за 4 долари.  А в 1936 році, після феноментальної популярності гри в супермаркетах Філадельфії,  всі права на продукцію «Монополії» були викуплені Братами Паркерами. Авторські гонорари від Монополії зробили Чарльза Darrow першим ігровим винахідником-мільйонером.

9. Кінець Великої Депресії. Компанія Hewlett-Packard. 1939 рік.

HP була заснована 1 січня 1939 року Уільямом Хьюлеттом і Дейвом Паккардом— випускниками Стенфордського університету 1934 року, як компанія з виробництва тестуючого та вимірювального  обладнання. Їхньою першою продукцією став високоточний аудіо осциллятор, Model 200A. В цьому приладі було вперше в історії використано електичну лампочку  для спротиву в критичній частині схеми. Це дало можливість продавати Model 200A за ціною $54.40, в той час як конкуренти пропонували менш стабільні осциллятори за ціною більше $200.

Назва компанії була створена з прізвищ її учасників; вони вирішували, чиє прізвище фігуруватиме в ній за допомою жребкування. Виграв Паккард і назвав нову компанію Hewlett-Packard.

Одним з перших клієнтів фірми стала студія Уолта Диснея, котра придбала вісім осцилляторів Model 200B (по ціні $71.50 кожний) для тестування системи стереофонічного звуку, що використовування під час роботи над фільмом «Фантазія».

Ось деякі з перших розробок компанії:

  • В 1966 HP випустила перший у світі персональний компьютер HP 2116A.
  • В 1968 — перший у світі науковий програмуючий калькулятор HP 9100A[2]. HP 9100A мав пам»ять в 16 чисел або 196 команд (команди і дані записувалися в одній і тій же области памяти), катодним дисплееєм, і разом з принтером та приладом для читання магнітних карт коштував $4900. Після виключення з зарядного пристрою, пам»ять не стиралася, більше того-якщо комп»ютер виключався під час калькулації розрахунків, після включення його калькуляція поновлювалася з того місця, де було перервана робота.  Калькулятор використовував транзисторну логіку і був інженерним дивом цього часу.
  • В 1972 HP випустила перший у світі науковий кишеньковий калькулятор HP-35, а в 1974 — перший у світі програмуючий мікрокалькулятор HP-65.
  • В 1975 компанія створила інтерфейс HP-IB (interface bus), прийнятий за міжнародний стандарт для підключення периферійних пристроїв до комп»ютера.
10. Хью Хефнер, компанія Playboy Enterprise. Криза 1950-х років.

Наприкінці 1953 світ побачив перший номер скандально відомого журналу Playboy. На журналі не було ні дати, ні номера видання. Сам видавець не мав поняття, чи вийде ще коли-небудь наступний випуск його журналу. Історія всесвітньо відомого чоловічого журналу почалася до банального смішно: колишній роботодавець Хью Хефнера, видавець журналу Esquire, відмовився підвищити йому зарплату. Образившись, Хефнер звільнився, і за допомогою друзів вигадав конкурента для Esquire, — більш розв’язного і провокаційного.

11. Джон Сперлінг, компанія Apollo Group. Паливна криза 1973-1975 років

В 1973 році, у самий розпал паливної кризи, викладач університету Сан-Хосе Джон Сперлінг звернув увагу на те, що університет поповнився дорослими студентами, що бажають змінити професію. Йому спала на думку ідея розробити спеціальну навчальну програму для тих, хто вирішив радикально змінити сферу діяльності. Сперлінг заснував компанію Apollo Group, що спеціалізувалася на ліцензуванні навчальних матеріалів для традиційних навчальних закладів, а потім відкрив перший комерційний навчальний заклад University of Phoenix, що в перший рік навчання прийняв усього вісім студентів. Зараз у компанії Apollo Group — 90 інститутів по всій країні. Її ринкова вартість становить 10,6 млрд дол.

12. Роберт Бріскман, компанія Sirius Satellite Radio. Криза початку 1990-х.

Колишній інженер НАСА зміг зрозуміти, як передавати цифровий радіосигнал за допомогою супутникових антен і заснував власну компанію CD Radio, пізніше перейменовану в Sirius XM Radio. Нинішня ринкова вартість компанії становить 826 млн дол.

About Dana Hope

Если бы счастье умело разговаривать, оно бы вам каждую минуту звенело под ухом: "Посмотри на меня. Я здесь: в улыбке твоих детей, в ароматном запахе утреннего кофе, в любви твоего мужа, в заботливой ласке твоих родителей..." Но оно молчит, надеясь только на нашу интуицию и правильное восприятие мира.. Как шутит мой муж, я воспринимаю жизнь как авантюру, а не как наказание. Только законченная авантюристка может согласиться иммигрировать в чужую страну на 9-м месяце беременности, без работы, знакомств и особенных денег (как турист), и в то же время свято верить в "светлое будущее в новой стране". За свой довольно таки большой стаж в журналистике, я успела поработать на телевидении, пресс-агентствах, журналах и газетах и более 8 лет-на радио ("Радио Свобода" и "Голос Америки"). В Америке пришлось снова начинать всё с нуля, и методом "научного тыка" браться за разные работы и специальности, получать новое образование и искать себя в этой новой, но такой интересной стране. Я не понимаю людей, которые считают иммиграцию-предательством. Это в первую очередь-Познание другой жизни, культуры, социума, и самого себя. Мы все в течении своей жизни делаем выбор: не раз, и не два, а порой каждую минуту, решаясь пойти тем или иным путем. И этот наш выбор (хотя он и называется "наш"), всё же влияет на жизнь многих людей-в позитивную или негативную сторону. Моя иммиграция помогла мне избавится от многих предрассудков по отношению к жизни, "тупым" американцам (они не тупые, они просто наивные), жизненным ценностям и много чему другому. Именно здесь я впервые поняла истинную прелесть тупой американской улыбки (how are you?): она несет незнакомым людям позитив, а не тупое безразличие и раздражение. Ведь то, как ты воспринимаешь мир и других вокруг себя-основа твоего благополучия и счастья, которое не всегда зависит от количества денег в кармане.

Обсуждение

Комментариев нет.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: